harici haber

Irak, ABD doları kara para aklama merkezi olmuş

UsaToday’in haberine göre, bazı ABD’li ve Irak’lı mali müfettişlerin ortak yürüttüğü bir soruşturma akabinde, Bağdat’ın bir “kara para aklama merkezi” olarak kullanıldığını sonucunda ulaşmışlar.

İddiaya göre her hafta yaklaşık 800 milyon ABD doları illegal bir şekilde yurt dışına çıkartılıyormuş.

Konuya ilk önce Irak’ın baş mali müfettişi Abdul-Basit Turki değinmiş, durumu ABD’li yetkililere bildirmiş. Turki bu ay görevinden alınan eski Merkez bankası başkanı Sinan al-Shabibi’nin yerine geçici olarak Merkez bankası başkanı olarak atanmış.

Bu haberi aynı zamanda FoxNews’da geçmiş. Demek ki bütün ABD kamuoyu bu haberi atlayamaz artık, komplo teorisi filan diyemezler.

Bu haber Obama’yı seçim öncesi köşeye sıkıştırma operasyonlarından bir parça olabilir mi? Vakti zamanında olan Iran-gate skandalı gibi Irak-gate skandalı diye bir başlık atmayı pek sevecektir ABD medyası. Ayrıca durup dururken Irak’ın işgaline ve neo-conlara toz kondurmayan FoxNews’ün bu haberi uzun uzun vermesine dikkat etmek gerek.

Ancak ABD halkının büyük bir bölümü hala Obama’nın elinde para basma ve ülkenin para politikalarına yön verme gücü olduğunu zannetmeye devam eder, bu haber ne şekilde verilirse verilsin.

Acaba bu konunun derinlerinde Irak’ın gerçek işgal sebebi yatıyor olabilir mi? O kadar çok doları “gereksiz” yere basan bir Federal Reserve, bu işi ülke içinde yaparsa istemeden de olsa doların değerini kaybettirebilir. Bu işlem için uzak bir ülkede bir “şube” çok kullanışlı olabilir. Ne de olsa sanal bir paradır dolar, bu yüzden nerede “icad” edildiğinin bir önemi kalmaz.

Haberde sorulmayan soru şu, ne FoxNews sormuş, ne de UsaToday:

Irak’tan bu kadar anormal miktarda “ABD doları” her hafta yurt dışına çıkıyorsa, öncelikle bu para nereden giriyor ki Irak’a?

O kadar doları kim basıp gönderebilir ki Irak’a ABD hükümetinden başka? Bir dakika, ABD hükümetinin dolar basma yetkisi yok ki, öyle zannedilse bile. ABD anayasası ile bu hak sadece ve sadece ABD’nin Federal Reserve’üne ait.

Her hafta 800 milyon dolar, ciddi bir rakam.

Daha önce Irak’taki “Pentagon’un kayıp trilyonları” ile ilgili benzer bir haber yapmıştık.

Antik Babil’in büyücülerinin faizli bankacılık sistemini icad etmesi herhalde Bağdat’ın kaderini kadim bir şekilde lanetlemiş olacak ki, bu bölge mali fitnelerden bir türlü kurtulamıyor.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

/p

Yazan - Ara 8 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes